Automatyka w zakładach produkcyjnych

Automatyka w zakładach produkcyjnych

Zakłady produkcyjne to z reguły największe miejsca pracy, w których bezrobotni śmiało mogą poszukiwać pracy. Zarobki tam na szczęście nie należą do najniższych więc przy odrobinie poświęcenia można bez problemu przeżyć nie martwiąc się pieniędzmi. Niestety automatyka, która stopniowo pojawia się w takich zakładach, zaczyna powoli zabierać miejsca pracy. Nic dziwnego skoro urządzenia produkcyjne są w stanie osiągnąć o wiele wyższą wydajność niż normalny pracownik. Rozwiązań można spotkać naprawdę sporo, ale w większości chodzi o automatyczne linie produkcyjne, na których wszystko odbywa się za pośrednictwem maszyn i robotów. Przykładem są chociażby fabryki samochodów, gdzie już całkiem sporo czynności wykonują zaprogramowane roboty.

Fabryka samochodów

Na wielu portalach można znaleźć nagrania z produkcji samochodów osobowych. Sporo się zmieniło przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dawniej samochody były składane przez ludzi i tak naprawdę każdy pojazd mógł się od siebie różnić. Człowiek nie jest w stanie uzyskać aż taką dokładność jak maszyny. Obecnie większość samochodów jest w prawie połowie składana przez maszyny. To duże ułatwienie bo takie elementy jak chociażby maska czy zawieszenie są dość ciężkie i wymagają przy tym precyzji. Jednak minus jest taki, że miejsc pracy stopniowo ubywa. Na szczęście niektóre obowiązki zostają wciąż wykonywane przez ludzi, a tak jest chociażby przy składaniu silnika. Taśmy transportujące silikonowe przenoszą silnik ze stanowiska na stanowisko, a tam pracownicy przy użyciu pojedynczych części, składają go w całość.

praca na produkcji (pixabay.com)

Przyszłość produkcji

Problemem produkcji jest właśnie jej wydajność. Fabryki wciąż chcą podnosić prędkość produkcji, bo przecież im szybciej przebiegają procesy produkcyjne tym zakład jest w stanie więcej zarobić. Niestety to właśnie ta prędkość jest najważniejsza i przez to automatyka staje się standardem. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości większość stanowisk zostanie usuniętych, a ludzi zastąpią w większości maszyny. Zostaną tylko stanowiska obsługi maszyn, bo nawet doskonałe maszyny muszą być kontrolowane przez co najmniej jednego doświadczonego pracownika. Skutkiem tych wszystkich zmian będzie prawdopodobnie rosnące bezrobocie, a bogactwo założycieli firm będzie niewyobrażalnie wielkie.

Dodaj komentarz